Loading color scheme

Śpiewy cerkiewne w Fonotece Powiatu Nowosądeckiego

Śpiewy cerkiewne w Fonotece Powiatu Nowosądeckiego

Cztery płyty „matki”, nagrane w ramach Fonoteki Powiatowej, otrzymali w czwartek (10 stycznia) ks. Piotr Pupczyk – proboszcz parafii prawosławnej w Krynicy Zdroju oraz Piotr Trochanowski – dyrygent chóru, działającego przy parafii. Płyty wręczył wicestarosta Mieczysław Kiełbasa.

- Tym samym, nasza fonoteka liczy już 115 płyt – powiedział wicestarosta Mieczysław Kiełbasa. - To bogaty zbiór. Będziemy pracować nad kolejnymi płytami i zawsze jesteśmy otwarci na dalszą współpracę. Takie nagrania pozostają na pokolenia.

Dwie płyty zawierają nagranie nabożeństwa drugiego dnia Świąt Wielkanocnych, kolejna to zapis z I Międzynarodowego Festiwalu Śpiewów Cerkiewnych, który odbył się w Krynicy-Zdroju, a na czwartym krążku można posłuchać kolęd w wykonaniu chóru Kliros działającego na terenie dekanatu nowosądeckiego.

- Chór Kliros tworzy duchowieństwo i pracownicy cerkwi – mówi ks. Piotr Pupczyk. - To pierwszy zapis utworów tego zespołu i cieszę się, że nagraliśmy kolędy, czyli utwory radosne. Śpiewy i liturgia zapisane na tych płytach były nagrywane „na żywo”, a nie w studio. Są one tym bardziej wartościowe. Bardzo dziękuję za wydanie tych płyt - za możliwość ich zapisania, nagrania i wydania. Szczególnie dziękuję Józefowi Puściźnie, dyrektorowi Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu, który czuwał nad procesem nagrywania.

Piotr Trochanowski - dyrygent chóru przy parafii św. Włodzimierza w Krynicy-Zdroju, również był zadowolony z nagrania krążka.

- To nasza pierwsza płyta – mówił z uśmiechem. – Mieliśmy co prawda nagrania dla telewizji czy podczas różnych festiwali, ale to nie to samo. Teraz mamy swoją płytę! Dziękujemy władzom Powiatu Nowosądeckiego za ten pomysł i wsparcie.

 

(http://www.powiat.nowy-sacz.pl)