Loading color scheme

Ogólnometropolitalna kolekta na cerkiew w Krynicy-Zdroju

Ogólnometropolitalna kolekta na cerkiew w Krynicy-Zdroju

Decyzją św. Soboru Biskupów PAKP w marcu br. została naznaczona zbiórka na potrzeby parafii prawosławnej pw. św. Włodzimierza w Krynicy - dokończenie budowy cerkwi.

Parafię krynicką erygowano w 1981 r., początki były bardzo ciężkie, nie było cerkwi nie było plebani a nawet działki. Jesienią tego samego roku nabożeństwa odprawiane są pod gołym niebem.

Zaczyna się budowa kaplicy, która traktowana była wtedy jak przyszła brama wejściowa do cerkwi; dobudowano tylko do niej prowizoryczne absydalne prezbiterium, które nie miało nawet fundamentów, bowiem wierni przekonani byli, że nabożeństwa odbywać się tu będą najwyżej trzy-cztery lata, później zaś przeniesione zostaną do nowej cerkwi. Jak się okazało, kaplica służyła nie trzy-cztery, a niemal czternaście lat, bo do dnia 8 września 1996 roku, kiedy nastąpiło poświęcenie nowej świątyni. Na adaptację wnętrza świątyni wierni, zmęczeni prowizornymi, adoptowanymi pomieszczeniami na miejsce wspólnych modlitw, decydują się kosztem dokończenia budowy ostatniej wieży nad dzwonnicą. Te już ponad trzydzieści lat istnienia prawosławnej wspólnoty po latach niebytu wpisało się zauważalnie w najnowszą historię miasta i regionu Nasza cerkiew z uwagi na to, iż znajduje się w miejscowości uzdrowiskowej jest licznie odwiedzana przez kuracjuszy i turystów, zarówno z Polski jak i zza granicy. W niedzielnych i świątecznych nabożeństwach często uczestniczą prawosławni kuracjusze z terenu całej Polski. Niestety obecny stan świątyni nie jest najlepszą wizytówką, brak siódmej najwyższej kopuły psuje jej zamysł architektoniczny, a nieotynkowana cegła wręcz szpeci.  To, iż do dnia dzisiejszego budowa nie została ukończona wynika z tego, iż nasza parafia to zaledwie sześćdziesiąt osób i sami nie mogliśmy udźwignąć ciężaru budowy. Zwracam się z pokorną prośba o wsparcie symbolicznym „wdowim groszem” naszą gromadę na chwałę Boga i ku wielkiej radości naszych wiernych.

Za zrozumienie oraz wsparcie „Spasy Hospody”: zapewniamy jednocześnie o naszej modlitwie w intencji wszystkich naszych Darczyńców.


Ewentualną pomoc prosimy przesłać na niżej podane konto parafii.

Bank Spółdzielczy
Krynica-Zdrój
Nr 48 8802 0002 2001 0000 1023 0001